עו”ד צוואות

עו”ד צוואות – כיצד מנסחים צוואה?

משרד עו”ד רוני חרמון מספק שירותי כתיבה וניהול צוואות ועזבונות. במסגרת שירותיו מספק עו”ד חרמון מידע ושירות בכל הנושאים הקשורים בהורשה, ביניהם ניסוח צוואה, אישור נוטריוני, צמצום מיסוי, הגשת בקשה לצו קיום צוואה, ועוד.

כיצד עורכים צוואה?

חוק הירושה קובע שלוש שיטות לעריכת צוואה בתנאים רגילים (צוואה בכתב יד, צוואה בעדים, צוואה בפני רשות) ועוד שיטה אחת לעריכת צוואה במצבי חירום: (צוואה בע”פ). במאמר זה נפרט את שלוש השיטות העיקריות לעריכת צוואה.

צוואה בכתב יד

צוואה בכתב יד נכתבת בכתב ידו של עורך הצוואה ובחתימתו. כדי שתיחשב תקפה, על הצוואה להכיל תאריך כתיבה (כדי שניתן יהיה להשוות את תאריך כתיבתה לצוואה חלופית, אם קיימת). אין להדפיס אף חלק בצוואה, ויש לכתוב את הצוואה כולה בכתב ידו של המוריש. 

צוואה בכתב יד אינה צריכה להיערך בנוכחות עדים. עם זאת, מומלץ להפקיד אותה במשרד הרשם לענייני ירושה כדי להבטיח שתימצא במקרה פטירה. 

האם עו”ד צוואות ימליץ על צוואה בכתב יד?

צוואה בכתב יד מספקת פתרון טוב לאנשים במצבי לחץ או עוני, אך אינה מהווה אלטרנטיבה ארוכת טווח לכתיבת צוואה תקפה כדין בליווי עו”ד צוואות. זאת מפני שצוואות בכתב יד נוטות לגרום לסכסוכי ירושה קשים וממושכים. לדוגמא, במידה והצוואה מתעדפת יורשים מסוימים, היורשים האחרים יכולים להטיל ספק בכך שצוואה זו היא הצוואה האותנטית, ולערער על תקפותה. 

סכסוכים אלה יכולים להימשך זמן רב בשל הצורך להוכיח את אותנטיות הצוואה ובשל נוכחותם הלא-נדירה של פגמים בתהליך הכתיבה המביאים לכדי פקפוק בתקפות הצוואה. לדוגמא, במידה ואחד היורשים היה בחדר בעת כתיבת הצוואה, ניתן לטעון להשפעה פסולה ולהביא לכדי ביטול הצוואה. עם זאת, בתי המשפט נוטים לאשר צוואות שניתן להניח שמשקפות את רצון המוריש, גם במידה ונפלו פגמים טכניים בתהליך הכתיבה.

צוואה בעדים

צוואה בעדים היא הצוואה ה”רגילה” הנכתבת באמצעות עו”ד צוואות. על הצוואה להיחתם בנוכחות 2 עדים כשרים (מעל גיל 18, לא הוכרזו כפסולי חיתון, לא יורשים [הם או בן/בת זוגם]). על העדים להיות נוכחים בחדר בשעת החתימה (אין צורך שיהיו בחדר בשעת הכתיבה). הצוואה יכולה להיכתב בכתב יד או בהדפסה. חובה לרשום תאריך כתיבה ע”ג הצוואה. על כותב הצוואה להצהיר בפני העדים שזו היא צוואתו לפני החתימה. לאחר החתימה, על העדים לכתוב אישור הצהרה ולחתום על גבי הצוואה.

בשל מורכבותה, צוואה בעדים נעשית בליווי צמוד של עו”ד ירושות וצוואות. 

צוואה בפני רשות  

צוואה בפני רשות, או צוואה נוטריונית, היא צוואה המוגשת לגורם רשמי כגון נוטריון, שופט, חבר בית דין דתי, רשם לענייני ירושה או רשם בית המשפט. צורת הכתיבה והחתימה על צוואה נוטריונית דומה מאוד לכתיבה של צוואה בפני עדים, אך אין צורך בשני עדים אלא בנציג שירות אחד בלבד. 

עו”ד לצוואות רוני חרמון הוא מומחה לענייני ירושה וצוואה ובעל הסמכה כנוטריון. 

השאירו פרטים לקביעת פגישת ייעוץ חינם
Call Now Button דילוג לתוכן