מה זה תמ"א 38 בתמצית?

תמ"א 38 הינה תוכנית להתחדשות עירונית. התוכנית התחילה ביוזמת מדינת ישראל במטרה לדאוג לכך שמבנים ישנים שנבנו לפני (1980) בטרם כניסת תקנות הבנייה החדשות להגנה של המבנה מפני רעידת אדמה, יחוזקו הנדסית. התוכנית בעצם נועדה לחבר בין האינטרסים של הדיירים המרוויחים מביצוע התוכנית בבניין שלהם רווחים רבים כגון בניין חזק ובטיחותי העומד בתקנים של עמידות בפני רעידת אדמה, שיפוץ של נראות הבניין ובנוסף מרוויחים לעיתים פרמטרים נוספים העשויים לשפר את איכות חייהם וזאת לפי ההסכם שנחתם בינם ליזם. אלו עשויים להיות מעלית, חנייה הוספת מרפסת לדיירים, הוספת חדר או ממ"ד.

מבחינת היזמים האינטרס שלהם בעסקה הוא הוספת יחידות דיור חדשות בבניין אותן הם מוכרים ונהנים מהרווח הנדל"ני.

ההבדל העיקרי, אך לא היחיד, בין תוכנית תמ"א 38 לפינוי בינוי הוא שבתמ"א 38 מחזקים את המבנה הקיים ולעומת זאת בפינוי בינוי הורסים את הבניין הקיים ובונים במקומו בניין חדש.

בכל מקרה, פרויקטים של התחדשות עירונית מערבים גורמים רבים שלכל אחד האינטרסים שלו: היזם, הקבלן המבצע, הרשות העירונית וכמובן הדיירים. בשל שלל המורכבויות האופייניות לפרויקט זה, חשוב מאוד לכל צד בעסקה לדאוג לעצמו לייצוג משפטי הולם שיביא לידי ביטוי את האינטרסים שלו.

יש שיאמרו כי לפני שבוחרים יזם לפרויקט יש לבחור עורך דין טוב ומקצועי בעל ניסיון והבנה מעמיקה בתחום ליווי משפטי לפרויקטים של התחדשות עירונית וזאת במטרה להתחיל את הפרויקט ברגל ימין ולבצע את הדברים בצורה נכונה, לקבל ייעוץ מקצועי החל מהרגע הראשון שבין השאר גם יסייע בבחירת יזם הוגן ואיכותי. לא לחתום או לעשות כל צעד ללא ליווי משפטי מקצועי כדי להימנע מטעויות שעלולות לעלות אחר כך ביוקר בזמן ובעוגמת נפש.

דרך צלחה ובטוחה

אנו שמחים כי החלטתם לבדוק אופציה של התחדשות עירונית בבניין המגורים שלכם זהו בהחלט צעד מבורך וחיובי שמטרתו נהדרת: להעלות את איכות הדיור שלכם ולשפר את תנאי הדיור וליהנות מבניין אסתטי ומשופץ. אולם עשו זאת בצורה חכמה ומושכלת והצעד החכם הראשון הינו פניה לעורך דין תמ"א 38 מומחה בייצוג בהן של יזמים והן של דיירים בפרויקטים של התחדשות עירונית שילווה אתכם בכל החלטה וידאג לאינטרסים שלכם על הצד הטוב ביותר.

מוזמנים לקרוא גם על זכויות דיירים בפינוי בינוי >>

תמ''א 38

אז מה היה לנו עד עכשיו?

עו''ד רוני חרמון
עו''ד רוני חרמון

עו”ד רוני חרמון הוא עורך דין מנוסה בעל ותק של למעלה מ-20 שנה. תחומי ההתמחות של עו”ד חרמון כוללים דיני מקרקעין, התחדשות עירונית, צוואות וירושות וליטיגציה משפטית.

השאירו פרטים לקביעת פגישת ייעוץ חינם
Call Now Button דילוג לתוכן