מס על דירה יחידה

מס רכישה הוא מס המוטל על כל מי שרוכש זכות במקרקעין וזכות באיגוד מקרקעין. מס הרכישה מחושב כנגזרת משווי העיסקה. בנכסים שאינם מהווים "דירת מגורים" (משרד, מגרש וכיוצ"ב)  מס הרכישה הוא קבוע על כל השווי של העיסקה. ברכישת דירת מגורים שיעור המס הוא מדורג. רכישת דירת מגורים ראשונה של תושב ישראל, חייבת במקרים מסוימים במס רכישה. החובה בתשלום מס רכישה היא במהותה שונה מיתר חובות תשלומי המיסים בישראל. בדרך כלל נשלם מס על רווחים, בין אם אלו רווחים מעבודה, ובין אם אלו רווחים מהשקעות כגון מס רווחי הון המשולם על הרווחים של השקעה פיננסית.

מס רכישה בשונה מכך, משולם על עצם רכישת הדירה, ולא על הרווח בעת מכירת הדירה, (רווח בעת מכירת דירה נקרא מס שבח והוא אינו משולם כאשר מדובר בדירה יחידה ועד ל4.5 מיליון ש"ח)

דירת מגורים

כדי ששומת מס הרכישה תימדד על פי מדרגות המס של דירה יחידה, היא חייבת לענות תחילה על ההגדרה של דירה למגורים. דירה שנרכשה לצרכי עסק ולא למגורים אינה זכאית לתשלום מס רכישה בהתאם לדרגות מס רכישה של דירה ראשונה.

למה חשוב לשים לב?

אםן מדובר על דירה שנרכשה מקבלן ובנייתה טרם הושלמה, חשוב לשים לב לכך שבחוזה מצויין כי קיימת התחייבות מהקבלן להשלים את בניית הדירה, אחרת, מס הרכישה יחושב כמס רכישה על קרקע – שהוא מס גבוה בהרבה ממס על דירה יחידה למגורים.

בנוסף, מס רכישה על דירה יחידה המיועדת כולה או רובה לצרכי עסק תהיה מחוייבת גם היא במס רכישה גבוה יותר ולא תהיה זכאית לחישוב מס על פי המדרגות של חישוב מס רכישה בגין דירת מגורים יחידה.

דרגות מס הרכישה לדירה יחידה שנרכשה החל מ16/01/2021

דירה ששוויה הוא עד 1,747,865 פטורה ממס רכישה

דירה ששוויה הוא 1,747,865-2,073,190 חייבת במס רכישה של 3.5% על החלק היחסי

דירה ששוויה הוא 2,073,190-5,348,565 חייבת במס רכישה של 5%

דירה ששוויה הוא 5,348,565-17,828,555 חייבת במס רכישה של 8%

דירות בשווי של 17,828,555 ומעלה חייבות במס רכישה של 10%

מוזמנים להתייעץ עם רוני חרמון עו"ד נדל"ן המתמחה בתחום המקרקעין, וכן מלווה בתהליכי של קניית דירה מקבלן על הנייר.

משרד עו''ד בוטיק

אז מה היה לנו עד עכשיו?

עו''ד רוני חרמון
עו''ד רוני חרמון

עו”ד רוני חרמון הוא עורך דין מנוסה בעל ותק של למעלה מ-20 שנה. תחומי ההתמחות של עו”ד חרמון כוללים דיני מקרקעין, התחדשות עירונית, צוואות וירושות וליטיגציה משפטית.

השאירו פרטים לקביעת פגישת ייעוץ חינם
Call Now Button דילוג לתוכן