תמ”א 38 זכויות הדיירים

המושג תמ”א הוא קיצור ל”תכנית מתאר ארצית”. כיום ישנם לא מעט מבנים בישראל אשר עומדים בקריטריונים ליישום הפרויקט המדובר. מדובר על תכנית אשר במסגרתה מבנים שאינם מחוזקים בצורה מספיק איכותית כנגד מקרים של רעידת אדמה, עוברים תהליך שיפוץ מאסיבי ורציני אשר במסגרתו יזם הפרויקט מרחיב להם את דירת המגורים ומוסיף להם ממ”ד, מרפסת ולא פעם גם מעלית בבניין, אך במקביל מקבל את הזכות לבנות קומות נוספות במבנה. המטרה היא בסופו של דבר לחזק את המבנה והתשתיות שלו מפני מקרים של רעידת אדמה, אך גם היזם וגם דיירי המבנה עתידים לצאת נשכרים מהפרויקט המדובר. חשוב מאוד להבין את כל מה שצריך אודות תמ”א 38 זכויות הדיירים וכן, לבחור עו”ד לתמ”א 38 מקצועי ומנוסה אשר ילווה את הדיירים בפרויקט וידאג לזכויות שלהם.

תמ”א 38 זכויות הדיירים- מה חשוב לדעת?

חשוב מאוד לברר הכל אודות תמ”א 38 זכויות הדיירים, טרם מסכימים לביצוע הפרויקט. במסגרת הפרויקט המדובר הדיירים יקבלו תוספת בנייה של עד 25 מ”ר לכל דירה וזאת באמצעות מחסן חדש, מרפסת וחדר נוסף שלרוב הוא גם יהיה ממ”ד. מעבר לכך בבניין מתקינים מעלית חדשה אם הדבר רלוונטי מבחינת תנאי המבנה, חנייה וכן מתבצע שיפוץ חיצוני למבנה ולגינה. יתבצע גם שיפוץ לחדר המדרגות של המבנה וללובי, תותקן מערכת אינטרקום, ישודרגו התשתיות של הבניין, תיבות הדואר, צנרת המים, הביוב, הגז, חדר האשפה, חדרי אופניים, מקלט ועוד. כל ההטבות המדוברות יהיו תלויות כמובן באישור התוכניות בוועדה המקומית וכמובן, רק אם 67 אחוזים מהדיירים מסכימים לפרויקט המדובר במבנה.

מה מקבל יזם הפרויקט?

בתמורה להטבות המדוברות שהוזכרו לעיל לדיירי המבנה, היזם מקבל את הזכות  לבנייה נוספת שהוא יתרגם לדירות חדשות. לא מעט אנשים שמחפשים כיום קניית דירה מקבלן על הנייר, יעדיפו לרכוש דווקא דירה חדשה במסגרת פרויקט מעין זה וזאת בשל המחיר האטרקטיבי יותר המוצע עליה מעל דירה חדשה שלא במסגרת פרויקט זה. הדירות החדשות שהיזם יבנה יבנו בקומות העליונות והן לרוב יהיו דירות גג או פנטהאוזים.

כמובן שחשוב מאוד לזכור כי כל תוכנית המוצעת לדיירים לרבות תוכנית תמ”א 38 או פינוי בינוי, חייבות להבחן על ידי עורך דין פינוי בינוי או תמ”א 38 מקצועיים ומנוסים בתחום, על מנת לשמור על זכויות הדיירים בפרויקט ולהבטיח כי הדיירים יקבלו כל את מה שמובטח להם.

 

משרד עו''ד בוטיק

אז מה היה לנו עד עכשיו?

עו''ד רוני חרמון
עו''ד רוני חרמון

עו”ד רוני חרמון הוא עורך דין מנוסה בעל ותק של למעלה מ-20 שנה. תחומי ההתמחות של עו”ד חרמון כוללים דיני מקרקעין, התחדשות עירונית, צוואות וירושות וליטיגציה משפטית.

השאירו פרטים לקביעת פגישת ייעוץ חינם
Call Now Button דילוג לתוכן